Certus blog


Wrocławski renesans na małym parkiecie
21.06.2010
Jarosław Gil

        Na alternatywnym rynku notowanych jest już 129 spółek mających swoje siedziby w Polsce. Przy tej stosunkowo licznej reprezentacyjności krajowego sektora MSP, pokusiłem się o kilka ciekawych wniosków i refleksji, dających szerszy obraz rynku NewConnect oraz działających na nim podmiotów, odpowiadając na pytanie skąd pochodzi najwięcej spółek notowanych na polskim ASO.

        Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najwięcej, bo aż 47 notowanych spółek pochodzi oczywiście z Warszawy. Bliskość największych instytucji finansowych, administracji publicznej, a przedewszystkim samej „małej giełdy” są oczywistymi czynnikami wpływającymi na tak dużą reprezentacyjność emitentów ze stolicy.

        Powodem do zadowolenia może być wysokie miejsce Wrocławia, które pod tym względem wyprzedza takie miasta jak Poznań, Łódź i Kraków oraz miasta z Górnego Śląska, które z racji rozwiniętego przemysłu, od zawsze posiadały silną giełdową reprezentację. Tylko w tym roku do grona wrocłaskich spółek dołączyło kolejnych 6 nowych emitentów i obecnie na NewConnect notowanych jest już 19 podmiotów, co plasuje nas zaraz za póki co niedoścignioną Warszawą.

        Wrocław należy obecnie do najszybciej rozwijających się miast w kraju i nie od dziś wiadomo, że stolica Dolnego Śląska to znakomite miejsce dla każdej inwestycji. Odzwierciedleniem takiego stanu rzeczy jest powyższy ranking, z którego wynika, że jest on drugą siłą na alternatywnym rynku. Miejmy nadzieję, że wrocławscy przedsiębiorcy nie zwolnią tempa wprowadzania na mały parkiet kolejnych spółek. Optymizm na przyszłość pozwalają zachować szykowane na trzeci kwartał kolejne debiuty dolnośląskich przedsiębiorstw, wśród których należy wymienić obsługiwaną przez Certus Capital – firmę Korbank.

projekt i realizacja: muso.pl