Certus blog


W poszukiwaniu innowacji
06.06.2011
Kamil Moczulski

Wiele się mówi o tym, że rynek NewConnect powstał głównie z myślą o młodych,  mniejszych i średnich przedsiębiorstwach, których działalność charakteryzuje się wysokim stopniem innowacyjności, a które nie miały jeszcze szansy zadebiutować na głównym parkiecie GPW.

Jak pokazuje historia, ilość spółek, które faktycznie zaskakują konkurencję czymś zupełnie innym, pozwalającym osiągnąć np. przewagę technologiczną, czy też takich, które same tworzą sobie własny rynek, nie ma tak wiele, jak zapewne oczekiwaliby inwestorzy i inni zainteresowani.

Co jest powodem takiej sytuacji? Czy na polskim rynku nie ma rodzimych, innowacyjnych przedsiębiorstw mogących pochwalić się własną technologią czy know-how, mających potencjał do odniesienia sukcesu w skali kraju, Europy, a nawet globalnej?

Jesteśmy przekonany, że takie firmy istnieją i radzą sobie bardzo dobrze. Doskonałym dowodem potwierdzającym moje tezę są takie spółki jak Telemedycyna Polska, SARE, Binary Helix czy Telemed24. Jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości firmy te chcą pozostać „anonimowe” na rynku kapitałowym.

Być może powodem takiej sytuacji są obawy właścicieli przed utratą kontroli nad firmą, ujawnieniem się przed konkurencją, czy pokazaniem, że jest jeszcze miejsce na nowe rozwiązania, w przypadku których rynek jest nienasycony. Kolejnym powodem, dającym do myślenia może być świadomość przedsiębiorców na temat mechanizmów rynku kapitałowego, która jest wciąż jeszcze na tyle niska, iż z motywów czysto psychologicznych mają oni przed nim pewne obawy.

Bazując na własnych doświadczeniach mogę śmiało powiedzieć, iż nikt nie oczekuje od właścicieli firm, że będą się znać na wszystkim, a w szczególności na zasadach działania rynku kapitałowego. Od kwestii doradczych, pomocy w zrozumieniu tego co najważniejsze, przygotowaniu przedsiębiorstwa do przyjęcia inwestorów i udzieleniu odpowiedzi na nurtujące zarząd pytania jest właśnie taki doradca jak Certus Capital.

Pracując z firmami, które charakteryzują się wysokim stopniem innowacyjności, wiemy jak ważne jest dobre przygotowanie zarządu i firmy do całego procesu, opracowanie odpowiedniej strategii finansowania w oparciu o zrozumienie bieżących potrzeb właścicieli i ich planów na przyszłość.

Dlatego w mojej ocenie ścieżka rozwoju uwzględniająca rynek NewConnect w odpowiednim momencie dojrzewania biznesu może okazać się bezcennym rozwiązaniem, które pozwoli Państwa firmie „odskoczyć” rynkowi bardzo daleko, i przyczynić się do osiągnięcia oczekiwanego sukcesu.

projekt i realizacja: muso.pl