Certus blog


Rekordowy czerwiec na NewConnect
02.07.2010
Krzysztof Górka

        Za nami czerwiec, w tym roku wyjątkowo chłodny i naznaczony piętnem powodzi. Zdawać by się mogło, że w tych warunkach trudno o gorące nastroje na giełdzie. A jednak rynek NewConnect w zakończonym miesiącu był rozgrzany do czerwoności. Padł historyczny rekord debiutów zarówno pod względem ich liczby jak i wartości ofert typu private placement, poprzedzających wprowadzenie akcji emitentów do Alternatywnego Systemu Obrotu.

Rysunek 1. Wartości ofert typu private placement spółek debiutujących na NewConnect w czerwcu 2010 r.        Na małym parkiecie pojawiło się 10 nowych spółek, które łącznie pozyskały w ramach ofert prywatnych ponad 48 mln zł. 54% całkowitej wartości tych środków przypadła na Mo-Bruk S.A., przedsiębiorstwo zajmujące się utylizacją i recyclingiem odpadów.

        Inwestorzy, którzy zdecydowali się na kupno akcji po cenie emisyjnej, a następnie ich sprzedaż na koniec pierwszego dnia notowań, mogli liczyć na zysk w przypadku siedmiu debiutujących spółek. Najbardziej opłacalną była inwestycja w papiery wartościowe firmy deweloperskiej Monday Development, której akcje zyskały na wartości w pierwszym dniu notowań ponad 30%. W przypadku spółek Site oraz Komfort-Klima cena walorów na zamknięciu była równa cenie emisyjnej. Stratę ponieśli jedynie inwestorzy, którzy kupili akcje Public Image Advisors.

        Po rekordowym czerwcu NewConnect ani myśli o wakacjach. W samym tylko lipcu zadebiutują: Eurosnack, Werth-Holz, Assetus, Bio-Med Investors, Infinity, Comfort Express, Analizy Online, Nanotel, Poltronic, ŁKS Łódź, WDB, Eskimos, MagnifiCo oraz Apolonia Medical. Szykuje się zatem kolejny rekordowy miesiąc.


projekt i realizacja: muso.pl