Certus blog


200 Spółek na NewConnect
03.02.2011
Tomasz Berezowski

   Z dniem 2 lutego 2011 roku na rynku NewConnect liczba spółek, których papiery wartościowe zostały wprowadzone do publicznego obrotu, osiągnęła próg 200 emitentów. Bez wątpienia jest to historyczny moment nie tylko dla Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych jako organizatora ASO, ale i dla całego rynku kapitałowego, tym bardziej, iż z końcem sierpnia rynek ten będzie obchodził dopiero 4 urodziny.

  Od początku istnienia NewConnect liczba debiutantów w latach 2007, 2008, 2009 i 2010 wyniosła odpowiednio 24, 61, 26 i 86 spółek. W samym styczniu 2011 roku pojawiło się 14 nowych emitentów, co można potraktować jako dobry prognostyk na przyszłość. Mówi się, że pod koniec 2011 roku liczba spółek, których walory będą notowane może sięgnąć nawet 300 podmiotów.

  Wraz z rosnącym zainteresowaniem NewConnect ze strony inwestorów, równocześnie zwiększa się świadomość przedsiębiorców na temat zasad funkcjonowania i korzystania z możliwości jakie daje rynek kapitałowy. Cieszy fakt, iż można zaobserwować pewne zmiany w podejściu do kreowania przez nich własnego biznesu. Co raz częściej przedsiębiorcy zaczynają traktować upublicznienie spółki nie tylko jako warunek dostępu do alternatywnego źródła kapitału, ale również doskonałe narzędzie do zarządzania wartością firmy.

  Podsumowując, można pokusić się o stwierdzenie, iż rynek NewConnect już w tym momencie przerósł oczekiwania jego pomysłodawców – osiągnięcie takiej liczby notowanych podmiotów w przypadku rynku regulowanego zajęło GPW 8 lat.

projekt i realizacja: muso.pl